czwartek, 21 listopada 2013

MIEJSCE - ul. Miodowa 4 (pasaż), Kraków

W Krakowie znalezienie miejsca z designem stanowi nie lada wyzwanie, takich bowiem jest tu jak na lekarstwo. Jednak, jak to mówią kto szuka, ten znajdzie... Miejsce, bo tak nazywa się mój najnowszy cel, zlokalizowane jest w pasażu pomiędzy ulicą Miodową, a Dietla. Właściciele skupili się na zaprezentowaniu projektów z lat 50., 60. i 70.

Lata 50te to początek rozwoju polskiego wzornictwa, wiele ciekawych projektów datuje się na ten czas. Rozwijały się dziedziny takie jak projektowanie: tkanin, porcelany, szkła czy mebli. Grzechem byłoby nie wspomnieć o szkole polskiego plakatu, która do dziś cieszy się ogromnym uznaniem. W 1950 roku powstał Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a w 1963 pierwszy w Polsce Wydział Form Przemysłowych na krakowskim ASP.

W Miejscu znajdziemy głównie polskie projekty, ale także czechosłowackie, niemieckie, czy z innych zakątków Europy. Przestrzeń przepełniona jest ciekawymi formami i intensywnymi kolorami charakterystycznymi dla tamtego okresu. Znajdziemy tu porcelanowe perełki np. serwis zaprojektowany dla Bolesławca przez Janinę Bany - Kozłowską, różowy serwis "Elżbieta" zaprojektowany dla Chodzieży w 1958 r. (Chodzież - Polska Fabryka Porcelany działająca od 1852 r.) czy charakterystyczną paterę projektu Walentyny Goroszenik zaprojektowaną dla Fabryki Porcelany Wawel. Nie zabrakło także rarytasów wśród foteli. Na uwagę zasługuje wiklinowy fotel projektu Witolda Gyurkovicha, czy fotel Vertex Miroslava Navratila. Moję zainteresowanie wzbudziła także lampa Egona Hillebranda z jego słynnej niemieckiej fabryki. 

Podsumowując Miejsce serwuje nam kawał dobrego, nieco zapomnianego wzornictwa. A wszystko podane po domowemu i z dużym smakiem. Kto ma ochotę na więcej zachęcam do odwiedzin, a tym mniej mobilnym polecam stronę:  www.miejsce.sklep.pl


Na pierwszym planie fotel wiklinowy, proj. Witold Gyurkovich, 1957.


Miejsce


Serwis proj. Janina Bany - Kozłowska dla Bolesławca.


Lampa proj. Egon Hillebrand, lata 70.


Miejsce


Serwis "Elżbieta" proj. W. Górski dla Chodzieży, 1958.


Patera  proj. Walentyna Goroszenik dla Wawelu, 1957 - 58.



wtorek, 5 listopada 2013

WYTWÓRNIA 21 - 5.10.13 - 31.01.2014 - Czuły Barbarzyńca, Kraków


Do krakowskiego Czułego Barbarzyńcy, nieopodal Wisły zawitała Wytwórnia 21. Temat, a co więcej autorzy tej wystawy nie są mi obcy. Z Tomkiem Wójcikiem miałam przyjemność już nie raz współpracować. Dlatego też, zaraz jak dowiedziałam się o wystawie w Czułym bez zastanowienia pobiegłam zobaczyć co nowego przygotowali.

Wytwórnia 21 to studio projektowe, kolektyw  tworzący projekty w duchu eko projektowania.
Składa się na nią duet projektantów: Tomasz Wójcik oraz Maja Gralak. Oboje ukończyli Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie oprócz udziału w licznych projektach, targach i wystawach Tomasz Wójcik prowadzi pracownie projektowania mebli na krakowskiej ASP. Więcej informacji na stronie: www.wytwornia21.pl

W Czułym Barbarzyńcy do końca stycznia możemy podziwiać meble oraz lampy. Z plastikowych butelek, nakrętek, dozowników powstały cuda gotowe do użytku. Większość prac jest mi znana, niektóre z nich stanowiły niespodziankę. Projekty Wytwórni cenię z wielu powodów, przede wszystkim są: ekologiczne, piękne, oryginalne, ale co najbardziej mnie ujmuje przenoszą mnie w magiczny świat. W świat pełen kolorów i fantazji.



Wytwórnia 21 - Czuły Barbarzyńca



Wytwórnia 21 - Czuły Barbarzyńca


Lampa Longan z plastikowych dozowników


Fotel Hedgehog z plastikowych nakrętek oraz lampa Virus z plastikowych nakrętek